Трансивер на надмініатюрних лампах

UR5VCP
Повідомлень: 447
З нами з: Пон вересня 12, 2022 3:14 pm
Звідки: KN48wi
Позивний: UR5VCP
Has thanked: 83 times
Been thanked: 7 times
Контактна інформація:

Re: Трансивер на надмініатюрних лампах

Повідомлення UR5VCP »

UR5FFR писав: Вів серпня 15, 2023 2:27 pm
UR5VCP писав: Вів серпня 15, 2023 1:40 pm А хто ще робить ламповий трансивер?  Ну, я власне, + Віктор, + Андрій (пока ідельну схему не придумає то не буде робити), а хто ще? Нас тільки троє?  :(


 
Я нарешті навів порядок та зараз займаюсь лише теоретичними розробками, бо як почнеш паяти то знов хаос на столі буде :? :roll:
 
 

 
Хммм... надовго тебе вистачить?
 
UR5FFR
Повідомлень: 705
З нами з: Пон вересня 12, 2022 1:04 pm
Has thanked: 36 times
Been thanked: 218 times

Re: Трансивер на надмініатюрних лампах

Повідомлення UR5FFR »

UR5VCP писав: Вів серпня 15, 2023 2:33 pm
UR5FFR писав: Вів серпня 15, 2023 2:27 pm Я нарешті навів порядок та зараз займаюсь лише теоретичними розробками, бо як почнеш паяти то знов хаос на столі буде :? :roll:
 
Хммм... надовго тебе вистачить?
 
Поки що тримаюся :)
 
UR5VCP
Повідомлень: 447
З нами з: Пон вересня 12, 2022 3:14 pm
Звідки: KN48wi
Позивний: UR5VCP
Has thanked: 83 times
Been thanked: 7 times
Контактна інформація:

Re: Трансивер на надмініатюрних лампах

Повідомлення UR5VCP »

Ну що, сьогодні під веселі жарти в нашому локальному чатику з Андрієм та Віктором, проводив парочку досліджень мого радіотракту.
Результати досить таки цікаві. Так як я вже малював на схемі, знімати сигнал на ТХ з лампи тріода (останнього каскаду ППЧ просто неможливо, бо з міксера (з 3ї сітки на 1шу) лізе сигнал опори, і то буде зовсім печально, то я спробував поміряти сигнал в точці "с". Воно таки і через тріод пролазить. Пролазить дуже мало, для прикладу:
- якщо відключити ссб детектор від ППЧ то придушення несучої 45 дБ 
- якщо підключити то в точці "с" матимемо 35 дБ, 
- а от перед точкою "с" )) (на вході пентода) матимемо все ті ж 45, АЛЕ - тоді ми повністю втратимо сенс використання ссб детектора, регулювання АРП у нас якраз на пентоді ДО якого ми міряємо. Тобто в результаті маємо два варіанти:

1 - плюнути на -35 (до речі, міряти треба тоді, коли блоки вже рознесено по своїх місціях в корпусі,а не коли вони кучою на столі, та ще й оповиті дротами анода та живлення!) і сподіватися на те, що в корпусі все стане краще. І мати АРП по мікрофону через ВЧ тракт.
2 - в режимі ТХ просто релюшкою замикати вхід ссб-детектора на землю (відриваючи його від виході ППЧ), та знімати сигнал на ТХ з точки "с". Там достатня амплітуда. Але втратити АРП і залишити собі регулювання рівня ТХ просто по пентодику, хоч руками, хоч як хоч.

Так, звісно, можна зробити цікавий хід кобилою, поставивши ще один каскад з дууууже маленьким звязком, та прибравши пролаз, або поставити перед лампою АРП замість 6Ж45Б ще одну 6Ж2Б, та завівши і на неї АРП. Таким чином можна знімати з неї регульований сигнал ТХ, прямо з контура, і одночасно з цего ж контура подавати сиганл на ще два каскади підсилення та ссб детектор. Це взагалі ідеальний варіант, тому що отримаємо ще порядка 20 дб глибини АРП по прийманню, та виключимо пролаз опори (задолбається воно через дві лампи лізти) Але нема в мене 6Ж2Б ((
 
UR5VCP
Повідомлень: 447
З нами з: Пон вересня 12, 2022 3:14 pm
Звідки: KN48wi
Позивний: UR5VCP
Has thanked: 83 times
Been thanked: 7 times
Контактна інформація:

Re: Трансивер на надмініатюрних лампах

Повідомлення UR5VCP »

Це так, роздуми вголос, та результати дослідів.
Завтра спробую вирізати необхідні частини до корпусу трансивера, та встановлювати блоки на свої місця.
До речі, а тут буде потрібна підказка. Де і як розмістити блоки так, аби не було пролазів.Потом намалюю поблочно вже більш детально все, і власне коли буде готовий корпус то сфоткаю.
UR5VCP
Повідомлень: 447
З нами з: Пон вересня 12, 2022 3:14 pm
Звідки: KN48wi
Позивний: UR5VCP
Has thanked: 83 times
Been thanked: 7 times
Контактна інформація:

Re: Трансивер на надмініатюрних лампах

Повідомлення UR5VCP »

Стосовно міксера та ТХ. В мене залишилося наступне:
1 шт 6С7Б
3 шт 6Ж45Б
потрібно змішати 8 мгц пч та гетеродин, і трошки підсилити.
рівень пч = 200мв (високоомний вихід)
рівень гетеродина = 0,9в (низькоомний вихід)

Я бачу так:

6Ж45Б:
ток анода 5,5мА
напрруга анода 50в
крутизна 5,5
макс потужн 0,5

6С7Б:
ток анода 4,5
напруга анода 250в
крутизна 4
макс потужність 1,45

Тут само собою просить пентод на міксер, тріод на преддрайвер та ШТП по виходу (парафазний).

А далі потрібно це все розкачати ))
Оскільки залишиться тільки два пентодики, та й то слабенькі, то можна присунути два таких собі 1П24Б, в мене є воно, а там вже цікавіше:

ток анода 18+
напруга 150В
крутизна 2,8
потужність 1,5Вт

ну і з парафазного вихода далі на два 6П15П ))

Це так, приблизно теоретично, як варіант?
 
UR5VCP
Повідомлень: 447
З нами з: Пон вересня 12, 2022 3:14 pm
Звідки: KN48wi
Позивний: UR5VCP
Has thanked: 83 times
Been thanked: 7 times
Контактна інформація:

Re: Трансивер на надмініатюрних лампах

Повідомлення UR5VCP »

Маленьке відео по приблизному розташуванню блоків в корпусі. Поки просверлив десяток дірочок - вдихнув пилу та запаху склотекстоліту... Краще б я не сверлив. З алергією не жартують, так що за убитий голос не сваріться...


 
UR5VCP
Повідомлень: 447
З нами з: Пон вересня 12, 2022 3:14 pm
Звідки: KN48wi
Позивний: UR5VCP
Has thanked: 83 times
Been thanked: 7 times
Контактна інформація:

Re: Трансивер на надмініатюрних лампах

Повідомлення UR5VCP »

В вихідний каскад ставитиму 6П23П, або дві, або три в паралель. Питання, як правильно порахувати опір лампочки, для внесення в калькулятор П-контура. Для прикладу, http://dl2kq.de/soft/6-5.htm рекомендує наступне:
Для лампового усилителя в режиме АВ с с небольшим начальным током сопротивление источника R1 можно приблизительно оценить по следующим формулам:
  • Для анодной цепи R1 ≈ Ea/(1,8•Iа), (где Ea – постоянное напряжение анода, Iа - максимальный постоянный ток анода) или R1 ≈ Ea2/(2,5•P) (где P – максимальная эффективная выходная мощность).
Я не зовсім розумію... Беремо дві лампочки, по даташиту в них (по графіку) максимальний струм 70мА, тобто на дві то буде 140. Підставляємо в першу формулу - 280/(1,8*0,14)=1,11К, по другій формулі - 280*280/(2,5*20)=1,568К де косяк? Параметри лампочки - макс ток 70ма, макс розсіювана анодом потужність 11Ватт. ну я знаю, можна взяти середньопотолочне 1,3К і буде щастя, але цікаво зрозуміти суть процеса )))

Стосовно П-контура - хочу на фторопластовому каркасі, тор. При перемиканні діапазонів можна ж коротити частину витків, для тора це нічого страшного не буде? Чи краще залишати "зайву" частину витків "в повітрі"?





 
UR5FFR
Повідомлень: 705
З нами з: Пон вересня 12, 2022 1:04 pm
Has thanked: 36 times
Been thanked: 218 times

Re: Трансивер на надмініатюрних лампах

Повідомлення UR5FFR »

Це приблизні формули тому й результати такі. Бери мій калькулятор - там на останній сторінці є дженерік розрахунок однотакту у класі В. Коефіцієнт використовування анодного десь 0,85-0,9 став. Далі задаєш максимальний постійний струм та дивишся щоб розсіювана потужність не перевищила допустиму.
2x6П23П.png
Беремо Roe=1100 ом. Качаємо калькулятор для П-контура. Рахуємо
2x6П23П pi-network.png
Для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів вам необхідно авторизуватись.
UR5VCP
Повідомлень: 447
З нами з: Пон вересня 12, 2022 3:14 pm
Звідки: KN48wi
Позивний: UR5VCP
Has thanked: 83 times
Been thanked: 7 times
Контактна інформація:

Re: Трансивер на надмініатюрних лампах

Повідомлення UR5VCP »

Все понятно. А як розуміти Ipeak = 439.8 мА, коли по даташиту ток катода однієї лампочки 100ма, двох відповідно 200. Якщо ж керуватися по максимально розсіюваній потужності, то на одну лампочку 10 ватт, тобто разом 20, підставляємо і маємо вихідна потужність 41ватт, ток анода 686мА, постійний ток 218мА... Воно не сплавиться?  :D Ну це так питання для "поняти шо я не так роблю".

Беремо за результат 1100 Ом, і буду шукати фторопласт. Для двох лампочок я поняв як розраховувати, по ходу буду дивитися, може три поставлю...

ЗІЖ до речі, в отому заводському вихідному каскаді, який я роздерибаню, дві цих лампочки віддавали 12Ват всього на частоті 45МГц... В двотактному включенні. То від "граніта" та іже з ним підсилювач.
UR5FFR
Повідомлень: 705
З нами з: Пон вересня 12, 2022 1:04 pm
Has thanked: 36 times
Been thanked: 218 times

Re: Трансивер на надмініатюрних лампах

Повідомлення UR5FFR »

Коли каскад працює у класі В то анодний струм - це напівсінусоіда. Піковий (тобто максимальний) струм буде у 3 рази вищій ніж середній по живленню. Довідники не завжди вказують піковий струм. Для деяких ламп він є і зазвичай у 3 рази більший ніж звичайний постійний струм. Тобто теж саме але дивимося збоку :)
Відповісти