ГСС "дешево та сердито"

Відповісти
UR5VCP
Повідомлень: 447
З нами з: Пон вересня 12, 2022 3:14 pm
Звідки: KN48wi
Позивний: UR5VCP
Has thanked: 83 times
Been thanked: 6 times
Контактна інформація:

ГСС "дешево та сердито"

Повідомлення UR5VCP »

Використовую старенький Г4-18А, але АТТ там уже ну ніякий, треба або ремонтувати, або придбати нове... Але ж я не шукаю легких шляхів!

Отже, "хотєлкі":

-хочу синус, від 0 до 30МГц, як мінімум.
-хочу АТТ (ну в мене це просто, маю класний механічний від якогось прибора, типу характириографи чи то шось подібне)
-хочу гарантований 50 Ом виход, бажано з АРР, на зразок як в Г4-18
-хочу двухтоновий генератор, чи то на 80 чи то на 40 метрів, з класним синусом, а бажано на обидва бенди, з регулюванням амплітуди (хоча б одного сигналу


В тумбочці:

-сішка5351
-дисплей 18*2
-адаптер квадратної шини до дисплея
-магнітний датчик для енкодера
-куча різної всячини, яка може потрібна бути
-ардуїнки нема, зато є атмега48, короче буду писати в кодевіжнАВР, на чистому С (або прикручу до ардуїноІДЄ підтримку стм8, бо вона валяється і муляє)

Власне як я бачу схему: 
Оскільки сішка дає меандр, то можна фільтрувати класично, робити звичайній ПДФ, як в трансивері, і перемикати його відповідно до диапазону. Для узгодження ставити підсилювач з виходом 50Ом, та з нього заводити регулювання рівня сигналу, тобто каскад на бф998 та... ну нехай буде кт610 (кт606) або імпортний аналог. Підсилювач має бути широкополосний, з гарним підсиленням, аби компенсувати всі нерівності АЧХ фільтрів. Фільтра беремо з будь-якого трансивера, аби вмів перекриття від 0 до 30 без переривне. На виході калібруємо +60, заводимо на АРР сигналу, а потім на АТТ, в мене механіка вміє -70 з кроком 1дБ, ну після або перед ним треба буде ще поставити -10 -20 -40, таким чином получимо -140, вистачить.
Двухтоновий генератор, тут я не знаю, на кожний виход сішки по фільтру, шоб сінус, ну і по бф998, шоб регулятор рівня. Або не знаю, тут я погано бачу схему ))) Сліпий вже.

Вам майк ))


UPD: дуже грано буде прикрутити імпульсний режим, просто рандомний телеграфний код, для перевірки АРП каскадів саме то! Це так, "мисля опосля" прийшла... 
 
UR5FFR
Повідомлень: 690
З нами з: Пон вересня 12, 2022 1:04 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 218 times

Re: ГСС "дешево та сердито"

Повідомлення UR5FFR »

У меандра рівень третьої гармоніки -11dBc якщо склероз не підводить. Фільтровий метод самий простий але потрібно екранувати усе, бо інакше пролази будуть. Є ще декілька варіантів генерації чистого (ну майже) синусу.

1. Саме просте - беремо якусь древню PLL, наприклад LM7001, або TSA6057. У якості опори подаємо їй вихід si5351. PLL'кою перестроюємо частоту з грубим кроком, сішкою - з дрібним. Одним ГУНом перекрити 2-30 буде проблематично, тому буде декілька діапазонів. Після ГУНа ставимо буферний каскад, отримуємо синус
2. Псевдо-PLL. Чому "псевдо"? Бо сішка вміє генерувати будь яку частоту. Після ГУНа подаємо сигнал на дільник з статичним коефіцієнтом. Наприклад 8, або 16. Далі на найпростіший детектор ФАПЧ на XOR, далі ФНЧ та на варікапи в ГУН. Ідея звідси. Дільник потрібен щоб не було пролазу частоти з сішки на вихід. Якщо зробити частоту порівняння у колі ФАПЧ нижче ніж 2МГц то можливо на виході встановити 1-2х ланковий ФВЧ щоб не було пролазів.
3. Гетеродин з підставкою. Пам'ятаєш таку схемотехніку? :) Беремо SA612, ставимо їй кварц на 100МГц. На вхід подаємо сигнал з сішки 102-150МГц через ФНЧ з частотою зрізу десь 150-200МГц. На виході 612ї отримуємо 2-50МГц та 202-250МГц. Далі знов ФНЧ з частотою зрізу 50МГц. На виході синус. Якщо нема кварцу на 100МГц, то можна задіяти ще один канал сішки для генерації опори, і через ФНЧ подати на 612у. Головне тут не перевантажити 612, бо по входу їй більш ніж 20-30мв давати не треба. Гетеродин десь 200-300мв. На виході буде 200-300мв.

3й варіант не потребує ніяких переключень фільтрів тощо.
Атенюатор якщо дешево то ставимо перемикачі та у бінарному коді, тобто 1/2/4/8/16 дб та ще кілька по 20дб ступенів. Якщо "гулять на все" то ставимо купу реле та управляємо з ардуіни

Якщо зробити двоканальний ГСС то може бути як один атенюатор так і два на кожний з каналів. Щоб отримати двотоновий генератор потрібен лише комбінер (схема)
 
 
 
 
Аватар користувача
Володимир
Повідомлень: 45
З нами з: Вів вересня 13, 2022 9:14 pm
Звідки: Умань
Позивний: UR5CAF
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: ГСС "дешево та сердито"

Повідомлення Володимир »

UR5FFR писав: П'ят травня 19, 2023 10:04 am Гетеродин з підставкою.

 
 Як для мене, такий варіант нормальний. Все передбачувано і просто.Ще можна фільтр з кварців поставити, потім підсилювач і ФНЧ.
UR5FFR
Повідомлень: 690
З нами з: Пон вересня 12, 2022 1:04 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 218 times

Re: ГСС "дешево та сердито"

Повідомлення UR5FFR »

Так, у третьому варіанті усі пролази надійно відфільтровуються, бо частоти які подаються на SA612 лежать далеко за межами 2-30МГц
UR5VCP
Повідомлень: 447
З нами з: Пон вересня 12, 2022 3:14 pm
Звідки: KN48wi
Позивний: UR5VCP
Has thanked: 83 times
Been thanked: 6 times
Контактна інформація:

Re: ГСС "дешево та сердито"

Повідомлення UR5VCP »

Да, третій варіант виглядає привабливо, і фільтрів менше, значно простіше робити. Варіант з гунами я теж передбачив, так в "Волні" в мене зроблено, але то гемор.

Все то добре, але нема лишньої 612... Вооовчику, Андрію? По чому там ти брав їх? Короче вишліть у кого є по розумній ціні парочку... Гроші перекину.

Ну шо, в принципі, вибираємо третій варіант?

Якісь "хотєлкі" є в кого? Напишу код, мабудь на атмегу48, там нічого складного нема, думаю упакую. Тому що ось таке чудо не в кожного під руками. Але воно має переваги - ціна, і вже готова плата. Не треба розводити печатку, можна зібрати на макетках.  (і воно прикручується до середовища адуріно, тобто звичний код в звичному вигляді і з звичними багами :lol:).

Як буде краще? Для повторюваності? Вовчик, ти б як хотів? Андрію пофіг, він сам під шо буде під то й напише код ))))

UPD: тенденція змінилася. Буде на стм32, оскільки стм8 та ну ніяк до ардуіно не прикрутиться. Контролер ось ТАКИЙ. Але код попробую зробити так, щоб максимально легко адаптувати під ардуїнку.
 
Аватар користувача
Володимир
Повідомлень: 45
З нами з: Вів вересня 13, 2022 9:14 pm
Звідки: Умань
Позивний: UR5CAF
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: ГСС "дешево та сердито"

Повідомлення Володимир »

UR5VCP писав: П'ят травня 19, 2023 12:05 pm Напишу код, мабудь на атмегу48

 
 Є вмене в тумбочці. Якщо надумаєш, то пиши.
UR5VCP
Повідомлень: 447
З нами з: Пон вересня 12, 2022 3:14 pm
Звідки: KN48wi
Позивний: UR5VCP
Has thanked: 83 times
Been thanked: 6 times
Контактна інформація:

Re: ГСС "дешево та сердито"

Повідомлення UR5VCP »

Пишу. Пишу на стм32, ну в принципі на атмегу перенести не проблема. Так шо якщо не захочеш купувати стм то буде тобі щастя на атмегу.

Що придумав пока думав:
-контроль рівня сигналу - з вихода (перед атенюаторами) на АЦП (він тут класний) і відповідно на ШИМ і на регулювання підсилення, шоб з менюшки було зручно калібрувати. Постійний контроль вихода на дисплей. 
-два енкодери, не хочу кнопок багато, хочу енкодери.
-генератор НЧ ШИМ, виход таймера, буває потрібно. (мені нада було пару сервів перевірити, сидів на макетку тикав 555 таймер, а тут добро пропадатиме).
-просто генератор НЧ, правда меандр, так шо рц-цепочки або активний фнч в руки. кому як.

Це опціх, але мені воно цікаво, не впевнений що получиться на 48 все це втулити, особливо стосовно автоматичного рівня виходу, у атмеги ацп так собі.
Ну, про ці моменти, мабудь Андрій більше розкаже. Я буду робити код спочатку на стм. 150 гривен за готову плату не дорого.  Хоча собі  беру ще трохи дорожчі, але там 64кб, на 32 в мене є, піде сюда, а то хай в тумбочку )))
 
 
UR5FFR
Повідомлень: 690
З нами з: Пон вересня 12, 2022 1:04 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 218 times

Re: ГСС "дешево та сердито"

Повідомлення UR5FFR »

Для НЧ сигналів я б рекомендував узяти AD9833. Коштує вона не багато, вміє генерувати синус, трикутник та меандр. Десь до 5МГц синус чистий без ФНЧ. Вище теж можна але треба ФНЧ ставити. На алі вона десь по 2 бакса, у нас трохи дорожча.
UR5VCP
Повідомлень: 447
З нами з: Пон вересня 12, 2022 3:14 pm
Звідки: KN48wi
Позивний: UR5VCP
Has thanked: 83 times
Been thanked: 6 times
Контактна інформація:

Re: ГСС "дешево та сердито"

Повідомлення UR5VCP »

Для НЧ сигналів я б рекомендував узяти AD9833.

ПІДТРИМУЮ!
(якщо є то висилай). А ні то добавимо в списох "хотєлок".
Ресурса на стм з головою, навіть якщо не напрягатися з бібліотеками і користатися нативними з ардуїно.
 
UR5FFR
Повідомлень: 690
З нами з: Пон вересня 12, 2022 1:04 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 218 times

Re: ГСС "дешево та сердито"

Повідомлення UR5FFR »

UR5VCP писав: Суб травня 20, 2023 1:09 pm
Для НЧ сигналів я б рекомендував узяти AD9833.
(якщо є то висилай). А ні то добавимо в списох "хотєлок".
 
Раніше треба було писати. Вже поїхало :( 
UR5VCP писав: Суб травня 20, 2023 11:01 am -контроль рівня сигналу - з вихода (перед атенюаторами) на АЦП (він тут класний) і відповідно на ШИМ і на регулювання підсилення, шоб з менюшки було зручно калібрувати. Постійний контроль вихода на дисплей.

 
Тут є один нюанс. Діодний детектор лінійно працює лише при досить великій напрузі. Усе що менше ніж 0,5в буде нелінійно.
 
 
Відповісти