Трансивер Udai SDR

Відповісти
iurii
Повідомлень: 60
З нами з: Суб жовтня 29, 2022 4:06 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 20 times

Трансивер Udai SDR

Повідомлення iurii »

Хочу представити вашій увазі проект SDR трансивера який я назвав Удай (по назві річки, що протікає в краях звідки я родом). Трансивер побудовано по DDC/DUC технології. Наразі спроектовано 3 плати: плата DSP; плата DDC/DUC; плата LCD. Базовими компонентами, що входять до складу плати DSP є мікроконтролер SPM32H743II та аудіо кодек TLV320AIC3100. На платі DDC/DUC маємо ПЛІС 10CL025YE144, АЦП LTC2208 (16bits, 122.88 MHz) та ЦАП AD9744 (14bits), а також BPF, атенюатор і підсилювач радіо частоти. На платі LCD кріпиться LCD панель 800х480 з діагоналлю 4'', контролер резистивного тачскріна та оптичний енкодер. Розміри плат вибрані так щоб їх можна було встановлювати в стандартний корпус 150x140x70.
radio-unit-top.jpg
 
dsp-unit-top.jpg
 
box-back.jpg
 
box-face.jpg
 Програмне забезпечення написане на C++/C. Його можна розділити на дві частини загальна і залежна від платформи на якій ПЗ виконується. Такий підхід дав змогу використовувати один і той же код на різних платформах. Наразі існує проект для мікроконтролера (для заліза яке описане вище), для Raspberry pi (проект можна зібрати за допомогою yocto), для Ubuntu та Windows (для відображення використовується wxWidget). Щоправда, плата DDC/DUC зараз існує тільки для проекту з мікроконтролером тому з реальними сигналами може працювати тільки він.

Планую почати наступну стадію проекту, а саме проектування вихідного підсилювача потужності передавача. Тож потрібна порада більш досвідчених розробників таких пристроїв. Оскільки я обмежений розмірами корпусу (150x140x70) то це має бути невелика плата. Хотів би почути думки по рівню вихідної потужності. Чи це має бути вихід скажімо 20Вт чи більше?  Ну і по вибору елементної бази як для підсилювача так і для ФНЧ. 
 
Для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів вам необхідно авторизуватись.
UR5FFR
Повідомлень: 690
З нами з: Пон вересня 12, 2022 1:04 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 218 times

Re: Трансивер Udai SDR

Повідомлення UR5FFR »

WOW! Виглядає чудово! Це планується комерційний проект чи прошивка буду відкрита? До речі код писали самі?

Стосовно підсилювача. Ну по перше яка смуга частот? Бо якщо вам треба 50МГц то це треба врахувати заздалегідь.
Також відкрите питання - чи потрібен автотюнер. У N7DDC є ось такий підсилювач https://github.com/Dfinitski/HFPU-100 який він розробляв для свого DDC Odyssey. В ньому є підтримка 50МГц та вбудовано автотюнер. Тобто маємо повністю закінчену конструкцію трансивера - підключай антену та працюй.

Інший шлях - це вбудований малопотужний підсилювач на 20-30вт наприклад на RD15/RD16. Схемотехніка тут стандартна - BFR93+2*BFG591+2*RD15/16. За основу можна взяти схему з SW або мою. Якщо потрібен діапазон 50МГц то мабуть краще будуть працювати RD15. У будь-якому разі ФНЧ потрібні - робити як у SW один ФНЧ на усі бенди не треба.
 
iurii
Повідомлень: 60
З нами з: Суб жовтня 29, 2022 4:06 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 20 times

Re: Трансивер Udai SDR

Повідомлення iurii »

Дякую )). Стосовно прошивки то якщо це буде цікаво достатній кількості людей, то розглядаю можливість вільного розповсюдження. Можливо це не буде повністю відкритий код, але сам файл прошивки можна буде зробити доступний всім бажаючим. Код в основному написаний мною. За виключенням деяких алгоритми DSP.

Стосовно смуги частот. Приймач може працювати від 1.5МГц до 60МГц, щоправда вимірювань параметрів не проводилось тому не можу назвати характеристики. Передавач теж хотілось би десь приблизно в такій же смузі. Але рішення ще не прийняте хочеться знати думку інших.

Ваш варіант УМ доволі цікавий. Чи поміститься така конструкція УМ + ФНЧ на платі 100х120 мм? Де можна купити транзистори?
UR5FFR
Повідомлень: 690
З нами з: Пон вересня 12, 2022 1:04 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 218 times

Re: Трансивер Udai SDR

Повідомлення UR5FFR »

iurii писав: Суб жовтня 29, 2022 7:24 pmКод в основному написаний мною. За виключенням деяких алгоритми DSP.
Титанічна праця. Скільки часу на все це пішло?
iurii писав: Суб жовтня 29, 2022 7:24 pmВаш варіант УМ доволі цікавий. Чи поміститься така конструкція УМ + ФНЧ на платі 100х120 мм? Де можна купити транзистори?
В мене PA та LPF на окремих платах кожна розміром 100х40. Тобто разом 100х80 - ще є запас під кілька LPF (у мене лише 4 використовуються).
Транзистори RD15HVF я купляв на алі - там є один надійний продавець продає демонтаж але 100% робочий. Мабуть можна десь купити у офіціалів, але там буде дорожче - я не шукав. На алі брати дуже обережно - багато підробок
iurii
Повідомлень: 60
З нами з: Суб жовтня 29, 2022 4:06 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 20 times

Re: Трансивер Udai SDR

Повідомлення iurii »

Титанічна праця. Скільки часу на все це пішло?
Сама ідея з'явилась дуже давно, але до реалізації я перейшов коли почався локдаун через коронавірус. Ну і оскільки це хобі то займався не постійно, а коли був час і натхнення)).

З приводу підсилювача. Який радіатор потрібен для нього?
 
UR5FFR
Повідомлень: 690
З нами з: Пон вересня 12, 2022 1:04 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 218 times

Re: Трансивер Udai SDR

Повідомлення UR5FFR »

iurii писав: Нед жовтня 30, 2022 8:48 amЗ приводу підсилювача. Який радіатор потрібен для нього?
 
Двотактний підсилювач працює у класі В. Зазвичай його КПД становить 50-60%. Тобто коли 30вт на виході то на тепло розсіюється 20-30вт (загально від живлення споживаємо 50-60вт). Також треба розуміти що це для випадку безперервного сигналу (наприклад цифра). У SSB середня розсіювана радіатором потужність буде десь у 2-3 рази менше бо пік-фактор і усе таке. В мене на пару RD15 стоїть десь близько 500-600см^2.

У інтернеті є багато інформації по розрахункам площі радіатору. Є більш продвинуті, є й більш простіші. Якщо не хватає площі то ставимо комп'ютерний кулер та просту аналогову схему з термодатчиком. Також можна поставити LM35 або якийсь цифровий датчик температури та зробити відображення її на екрані і керувати кулером з мікропроцесору.

До речі є питання - де ви купували smd-індуктивності для BPF як у вас на фото? Ніде не бачив у продажу. Є припущення що вони можуть обмежувати динамічний діапазон по інтермодуляції. Але це потребує додаткових вимірювань.
iurii
Повідомлень: 60
З нами з: Суб жовтня 29, 2022 4:06 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 20 times

Re: Трансивер Udai SDR

Повідомлення iurii »

До речі є питання - де ви купували smd-індуктивності для BPF як у вас на фото? Ніде не бачив у продажу. Є припущення що вони можуть обмежувати динамічний діапазон по інтермодуляції. Але це потребує додаткових вимірювань.
Більшість комплектуючих я купував на mouser ще коли не було такої кризи з наявністю. Зараз заходив дивився, то мікроконтролери і ПЛІС замовити нереально. Доставку робив через нова почта шопінг - виходить відносно дешево. Індуктивності типу LQW2UASRxxxJ0 виробництва Murata.
 
iurii
Повідомлень: 60
З нами з: Суб жовтня 29, 2022 4:06 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 20 times

Re: Трансивер Udai SDR

Повідомлення iurii »

Додаю декілька фото графічного інтерфейсу з яких можна оцінити функціонал.
Головний екран і меню швидкої зміни полоси пропускання і гучності:
main.jpg
 
pb-fast2.jpg
 
vol-fast.jpg
Налаштування Радіо блоку:
radio-r.jpg
 Налаштування аудіо пристроїв:
sound-out.jpg
 
sound-input.jpg
 Налаштування вигляду FFT:
view-fft.jpg
 Налаштування DSP:
dsp-r.jpg
 

 
 
 
 
 
 
 
Для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів вам необхідно авторизуватись.
vasylll
Повідомлень: 17
З нами з: П'ят жовтня 28, 2022 5:07 pm
Позивний: немає
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Трансивер Udai SDR

Повідомлення vasylll »

iurii писав: Пон жовтня 31, 2022 5:22 pm Додаю декілька фото графічного інтерфейсу ...


 
 Забули додати тут схемне рішення !
Подивився на ціни, на комплектуючі - це якись жах !  :(
 
UR5FFR
Повідомлень: 690
З нами з: Пон вересня 12, 2022 1:04 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 218 times

Re: Трансивер Udai SDR

Повідомлення UR5FFR »

iurii писав: Пон жовтня 31, 2022 5:22 pmДодаю декілька фото графічного інтерфейсу з яких можна оцінити функціонал.
 
Інтерфейс "з нуля" писали або якусь лібу використовували?
Відповісти