Робимо преселектор за 5 хвилин

UR5FFR
Повідомлень: 705
З нами з: Пон вересня 12, 2022 1:04 pm
Has thanked: 36 times
Been thanked: 218 times

Робимо преселектор за 5 хвилин

Повідомлення UR5FFR »

Так, це не жарт. Схема настільки проста що паяється за п'ять хвилин :)
Для цього нам буде потрібен трьохсекційний змінний конденсатор з діапазоном не менше ніж 20-380пф. Я використовував від лампового приймача - він має більший діапазон зміни ємності - 15-520пф. У якості котушок індуктивності я узяв смугасті дроселя. Можна намотати індуктивності на кільцях - будуть менше втрати.
Було розраховано два варіанти. Перший перекриває смугу 3-14МГц, другий - 7-30МГц. Відрізняються вони значенням індуктивностей та додаткової ємності. Змінна ємність остається теж сама.
Графіки вимірювань та схема зібраного преселектора
preselector 6u8+270pF.jpg
 
preselector 2u2+82pF.jpg
Стосовно схеми. Потрібен саме трьохсекційний змінний конденсатор, бо його третя секція підключена так, що змінює зв'язок між контурами. Якщо його не змінювати та застосувати двосекційний конденсатор - суттєво зменшиться діапазон перебудови де АЧХ не розсипається на двогорбу або втрати не стають дуже великими.

Передбачу питання - навіщо оце усе? :) А шоб було :) Наприклад для тестування схем коли блок ДПФ ще не зібраний, або як опціональний преселектор для тракту з широкосмуговим входом. А якщо задіяти варікапи (наприклад 1SV149, або BB112) та сигнал управління на них подавати з сінтезатора то ми отримаємо повністю автоматичний преселектор. Це може мати сенс у простих приймачах та трансіверах
 
Для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів вам необхідно авторизуватись.
UR5VFT
Повідомлень: 146
З нами з: Вів січня 17, 2023 4:22 pm
Позивний: UR5VFT
Has thanked: 60 times
Been thanked: 30 times

Re: Робимо преселектор за 5 хвилин

Повідомлення UR5VFT »

Андрій. я так зрозумів вхід- віход 50 ом. а яке згасання?
UR5FFR
Повідомлень: 705
З нами з: Пон вересня 12, 2022 1:04 pm
Has thanked: 36 times
Been thanked: 218 times

Re: Робимо преселектор за 5 хвилин

Повідомлення UR5FFR »

UR5VFT писав: Вів жовтня 17, 2023 10:34 am Андрій. я так зрозумів вхід- віход 50 ом. а яке згасання?

 
Так, преселектор розраховано під опір 50ом. Згасання є на графіках - не гірше ніж  -3дб
UR5VCP
Повідомлень: 447
З нами з: Пон вересня 12, 2022 3:14 pm
Звідки: KN48wi
Позивний: UR5VCP
Has thanked: 83 times
Been thanked: 7 times
Контактна інформація:

Re: Робимо преселектор за 5 хвилин

Повідомлення UR5VCP »

В ламповий трансивер буде використано. А таке питання, зробити підстройку індуктивностей шляхом підмагнічування (насичення) постійним струмом, можна? (От не дає мені спокою вихідний каскад від Нєдри)....
UR5FFR
Повідомлень: 705
З нами з: Пон вересня 12, 2022 1:04 pm
Has thanked: 36 times
Been thanked: 218 times

Re: Робимо преселектор за 5 хвилин

Повідомлення UR5FFR »

UR5VCP писав: Сер жовтня 18, 2023 5:32 am В ламповий трансивер буде використано. А таке питання, зробити підстройку індуктивностей шляхом підмагнічування (насичення) постійним струмом, можна? (От не дає мені спокою вихідний каскад від Нєдри)....

 
Чому для ДПФ беруть великі кільця? Щоб уникнути насичення на надвеликих рівнях сигналу та збільшити динамічний діапазон. А ти пропонуєш його примусово зменшити. Навіщо?
 
UR5VCP
Повідомлень: 447
З нами з: Пон вересня 12, 2022 3:14 pm
Звідки: KN48wi
Позивний: UR5VCP
Has thanked: 83 times
Been thanked: 7 times
Контактна інформація:

Re: Робимо преселектор за 5 хвилин

Повідомлення UR5VCP »

UR5FFR писав: Сер жовтня 18, 2023 5:56 am
UR5VCP писав: Сер жовтня 18, 2023 5:32 am В ламповий трансивер буде використано. А таке питання, зробити підстройку індуктивностей шляхом підмагнічування (насичення) постійним струмом, можна? (От не дає мені спокою вихідний каскад від Нєдри)....


 
Чому для ДПФ беруть великі кільця? Щоб уникнути насичення на надвеликих рівнях сигналу та збільшити динамічний діапазон. А ти пропонуєш його примусово зменшити. Навіщо?
 

 
Для зміни індуктивності )
 
UR5FFR
Повідомлень: 705
З нами з: Пон вересня 12, 2022 1:04 pm
Has thanked: 36 times
Been thanked: 218 times

Re: Робимо преселектор за 5 хвилин

Повідомлення UR5FFR »

UR5VCP писав: Сер жовтня 18, 2023 6:02 am
UR5FFR писав: Сер жовтня 18, 2023 5:56 am Чому для ДПФ беруть великі кільця? Щоб уникнути насичення на надвеликих рівнях сигналу та збільшити динамічний діапазон. А ти пропонуєш його примусово зменшити. Навіщо?
 
Для зміни індуктивності )
 
То для цього є варіометри, якщо пан не знав :)
 
UR5VCP
Повідомлень: 447
З нами з: Пон вересня 12, 2022 3:14 pm
Звідки: KN48wi
Позивний: UR5VCP
Has thanked: 83 times
Been thanked: 7 times
Контактна інформація:

Re: Робимо преселектор за 5 хвилин

Повідомлення UR5VCP »

UR5FFR писав: Сер жовтня 18, 2023 6:09 am
UR5VCP писав: Сер жовтня 18, 2023 6:02 am
UR5FFR писав: Сер жовтня 18, 2023 5:56 am Чому для ДПФ беруть великі кільця? Щоб уникнути насичення на надвеликих рівнях сигналу та збільшити динамічний діапазон. А ти пропонуєш його примусово зменшити. Навіщо?

 
Для зміни індуктивності )

 
То для цього є варіометри, якщо пан не знав :)
 

 
пана цікавить міліпі*дріческий преселектор )))). З саморобним трисекційним КПЄ, з кількох слюдяних від китайозних магнітол, а також маленькими індуктивностями. Взагалі, я погано собі можу уявити, яку подати амплітуду на індуктивність на колєчку, шоби його таки добре намагнітити...
 
UR5FFR
Повідомлень: 705
З нами з: Пон вересня 12, 2022 1:04 pm
Has thanked: 36 times
Been thanked: 218 times

Re: Робимо преселектор за 5 хвилин

Повідомлення UR5FFR »

UR5VCP писав: Сер жовтня 18, 2023 6:12 am пана цікавить міліпі*дріческий преселектор )))).
SMD-індуктивності та варікапи. Буде розміром з 5 копійок :)
UR5VCP писав: Сер жовтня 18, 2023 6:12 amЗ саморобним трисекційним КПЄ, з кількох слюдяних від китайозних магнітол, а також маленькими індуктивностями. Взагалі, я погано собі можу уявити, яку подати амплітуду на індуктивність на колєчку, шоби його таки добре намагнітити...

 
Пан забуває про явище резонансу, яке призводить до підвищення напруги на паралельному контурі, або струму на послідовному. І підвищення буде у Q разів, де Q - це навантажена добротність контуру. Тобто чим вужчий фільтр тим більші вимоги до розміру сердечника, якщо він є.
Якщо сердечник замалий то при високих рівнях ростуть інтермодуляційні спотворення та зменшується динамічний діапазон.
UR5VCP
Повідомлень: 447
З нами з: Пон вересня 12, 2022 3:14 pm
Звідки: KN48wi
Позивний: UR5VCP
Has thanked: 83 times
Been thanked: 7 times
Контактна інформація:

Re: Робимо преселектор за 5 хвилин

Повідомлення UR5VCP »

UR5FFR писав: Сер жовтня 18, 2023 6:29 am
UR5VCP писав: Сер жовтня 18, 2023 6:12 am пана цікавить міліпі*дріческий преселектор )))).
SMD-індуктивності та варікапи. Буде розміром з 5 копійок :)
UR5VCP писав: Сер жовтня 18, 2023 6:12 amЗ саморобним трисекційним КПЄ, з кількох слюдяних від китайозних магнітол, а також маленькими індуктивностями. Взагалі, я погано собі можу уявити, яку подати амплітуду на індуктивність на колєчку, шоби його таки добре намагнітити...


 
Пан забуває про явище резонансу, яке призводить до підвищення напруги на паралельному контурі, або струму на послідовному. І підвищення буде у Q разів, де Q - це навантажена добротність контуру. Тобто чим вужчий фільтр тим більші вимоги до розміру сердечника, якщо він є.
Якщо сердечник замалий то при високих рівнях ростуть інтермодуляційні спотворення та зменшується динамічний діапазон.

 
Ну, для прикладу, преселектор на сильних сигналах і даром не потрібен, а ось при перешкодах виділити слабенький корисний сигнал шляхом резонансної настройки - таки да, то чому б і ні? )) Ну спробую зробити в свій трансивер, бо такі плани були ї залишаються )) 
(Я як би тебе підштовхував до такого експеримента, але бачу що не вдасця... так шоб ІМД поміряв хтось та ДД такого фільтра...)
Відповісти