Аудіофілія та самопальний хайенд

UR5FFR
Повідомлень: 705
З нами з: Пон вересня 12, 2022 1:04 pm
Has thanked: 36 times
Been thanked: 218 times

Re: Аудіофілія та самопальний хайенд

Повідомлення UR5FFR »

Остання схема підсилювача у класі А має низькі спотворення, але струм споживання 1.1А потребує досить великі радіатори охолодження. Я ставив 800-1000кв/см - грілися десь до 60-70С. Ще один недолік - потреба у використовуванні MOSFETів різної провідності. Зазвичай n-канальні транзистори більш доступні та дешевші.
Наведу схему останньої версії цього підсилювача як відправну точку, бо далі я її буду покроково змінювати
Schematic_Audio amplifier Class A with current source V7.png
Щоб підвищити ККД найпростіший шлях це перейти з класу А до АВ/В. Деякий час тому мені попалася така цікава схема вихідного каскаду у класі АВ
NoKlass 11.png
 Дивимося на схему праворуч - коли Q1 відкривається то Q3 теж відкривається, що приводить до закривання Q2. І навпаки. Тобто ми маємо такий собі нестандартний пушпул. Зробимо його на MOSFETах
MOSFET B+ v1v2.png
Це цілком робоча схема. Вона потребує двох однакових MOSFETів. Діоди D1D2 - Шотткі, це принципово. Струм покою зменшився до 100мА. Максимальна вихідна потужність зросла з 5,6Вт до 7,3Вт. Але збільшилися і спотворення.
Цікаво що резистор R10 вносить деякий розбаланс у плечі підсилювача. Це трохи збільшує спотворення, але за рахунок збільшення другої гармоніки. Окрім цього спектр стає "коротшим". Але трохи зменшується максимальна вихідна потужність.
Щоб було зрозуміло ось два спектри для вихідної напруги 5Vrms
MOSFET B+ 4.2W 5v v1.png
 
MOSFET B+ 4.2W 5v v2.png
Прослуховуючи різну музику я не зміг виявити різниці у звучанні, тому далі буде розглядатися схема без R10 (тобто коли його опір дорівнює 0).

Ми можемо ще трохи збільшити вихідну потужність якщо використовуємо т.з. вольтодобавку.
MOSFET B+ v3.png
Резистор у колекторі Q2 я розділив навпіл та подав у середину сигнал з виходу через С4. Максимальна вихідна потужність зросла з 7,3Вт до 9,6Вт. Спотворення майже не змінилися. Але вони все ще у декілька разів більші ніж у підсилювача у класі А. Вирішив трохи підняти струм спокою, бо MOSFETи мають досить нелінійну характеристику при малих струмах. Для цього у емітер Q2 добавив невеликий опір.
MOSFET B+ v4.png
Максимальна вихідна потужність зросла до 10Вт. Суттєво знизилися спотворення та стали менші ніж 0,1% у усьому діапазоні рівнів.
Ніяких навіть натяків на "сходи" немає. Після 50кГц форма синусоїди дещо спотворюється. Це пов'язане в першу чергу з впливом ємностей затворів MOSFETів. Прямокутний сигнал передається без спотворень до частоти 20кГц включно. Далі спостерігається затягування фронтів.
Динамічних спотворень у цьому підсилювачі немає, бо коло НЗЗ дуже коротке. У якості попереднього підсилювача можна використовувати NE5532.

Підсилювач звучить гарно. Транзистори ледь теплі. Отже можна казати що вийшла дуже проста схема з досить непоганими параметрами зібрана буквально з усілякого мотлоху :)
 
Для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів вам необхідно авторизуватись.
NickName
Повідомлень: 25
З нами з: Вів жовтня 17, 2023 7:04 am
Has thanked: 92 times
Been thanked: 1 time

Re: Аудіофілія та самопальний хайенд

Повідомлення NickName »

Чудово! Це вже ближче до тумбочки!  :) А такі мосфети як IRF3205 і подібні підійдуть для вихідного каскаду?                         
  
 
NickName
Повідомлень: 25
З нами з: Вів жовтня 17, 2023 7:04 am
Has thanked: 92 times
Been thanked: 1 time

Re: Аудіофілія та самопальний хайенд

Повідомлення NickName »

А чому б не вчинити подібну екзекуцію над першим підсилювачем? Прибрати з виходу таку рідкісну і єдину серед совкового германію комплементарну пару і замінити доступними П4,П213-217,П605,П210,якими ще кишать тумбочки не дуже юних радіоаматорів. Ну, накрайняк,ГТ806. Так прокатить?
 
UR5FFR
Повідомлень: 705
З нами з: Пон вересня 12, 2022 1:04 pm
Has thanked: 36 times
Been thanked: 218 times

Re: Аудіофілія та самопальний хайенд

Повідомлення UR5FFR »

NickName писав: Нед жовтня 29, 2023 10:15 pm Чудово! Це вже ближче до тумбочки!  :) А такі мосфети як IRF3205 і подібні підійдуть для вихідного каскаду?                         
 
 
110А - це трохи забагато, але теж підійдуть. Тут не треба брати мосфети з дуже великою ємністю затвору. У мене 2,8нф, це мабуть максимально що можна ставити, але краще щось з ємністю 1-2нф.
NickName писав: Нед жовтня 29, 2023 10:54 pm А чому б не вчинити подібну екзекуцію над першим підсилювачем? Прибрати з виходу таку рідкісну і єдину серед совкового германію комплементарну пару і замінити доступними П4,П213-217,П605,П210,якими ще кишать тумбочки не дуже юних радіоаматорів. Ну, накрайняк,ГТ806. Так прокатить?

 
Воно то прокатить, але це буде вже зовсім інша схема :) Я хотів зробити саме таку повністю комплементарну яку зробив.
П4 та П210 то для стабілізаторів, в аудіо їх ставити не потрібно :) П213-П217 не такі швидкі як ГТ703/ГТ705. П605 швидкій але має досить невелику потужність, тому треба ставити кілька у паралель. ГТ806, ГТ905 вистачить з запасом.
UR5VCP
Повідомлень: 447
З нами з: Пон вересня 12, 2022 3:14 pm
Звідки: KN48wi
Позивний: UR5VCP
Has thanked: 83 times
Been thanked: 7 times
Контактна інформація:

Re: Аудіофілія та самопальний хайенд

Повідомлення UR5VCP »

Вчора, поки шукав в тумбочці 2н60, нарив 6 штук IRF3205 )))
Де ти раніше був, поки я не подарував дві С90 та дві С30 колонки... а тепер на що слухати....
Є музичний центр з вертикальними колонками, хюндай, здоровенна дура 5+1... валяється...
В принципі можна зібрати для компа 2+1, якраз транзисторів вистачить... Але, пройшла любов у мене до музики...
NickName
Повідомлень: 25
З нами з: Вів жовтня 17, 2023 7:04 am
Has thanked: 92 times
Been thanked: 1 time

Re: Аудіофілія та самопальний хайенд

Повідомлення NickName »

А музика вічна... :)
 
 
UR5FFR
Повідомлень: 705
З нами з: Пон вересня 12, 2022 1:04 pm
Has thanked: 36 times
Been thanked: 218 times

Re: Аудіофілія та самопальний хайенд

Повідомлення UR5FFR »

UR5VCP писав: Пон жовтня 30, 2023 8:16 am Вчора, поки шукав в тумбочці 2н60, нарив 6 штук IRF3205 )))
Де ти раніше був, поки я не подарував дві С90 та дві С30 колонки... а тепер на що слухати....
Є музичний центр з вертикальними колонками, хюндай, здоровенна дура 5+1... валяється...
В принципі можна зібрати для компа 2+1, якраз транзисторів вистачить... Але, пройшла любов у мене до музики...

 
С90 то для стадіону а не для кімнати :) С30 ну то таке ... в мене є але не подобається як звучать
NickName писав: Пон жовтня 30, 2023 12:08 pm А музика вічна... :)

 
Саме так :)
 
NickName
Повідомлень: 25
З нами з: Вів жовтня 17, 2023 7:04 am
Has thanked: 92 times
Been thanked: 1 time

Re: Аудіофілія та самопальний хайенд

Повідомлення NickName »

Ніщо так гарно не звучить як власноруч зібраний підсилювач.Зачекайте, ще доберемося до лампових підсилювачів. Музику не можна не любити. Любов повернеться. :)
 
 
Ut5lp
Повідомлень: 61
З нами з: Суб вересня 17, 2022 12:34 pm
Позивний: UT5LP
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Аудіофілія та самопальний хайенд

Повідомлення Ut5lp »

Андрій,у схемі  є неточність.U1 з Р каналом і анод
діоду має бути до дрейну,а він до сурсу.
 
UR5FFR
Повідомлень: 705
З нами з: Пон вересня 12, 2022 1:04 pm
Has thanked: 36 times
Been thanked: 218 times

Re: Аудіофілія та самопальний хайенд

Повідомлення UR5FFR »

Ut5lp писав: Вів жовтня 31, 2023 6:53 am Андрій,у схемі  є неточність.U1 з Р каналом і анод
діоду має бути до дрейну,а він до сурсу.
 
Ні, там усе правильно. Схема яка працює у класі А використовує мосфети різної провідності. В неї верхній мосфет р-канальний, а нижній - n-канальний. Схема з двома діодами працює у класі В і в неї стоять два однакових n-канальних мосфета.
 
Відповісти