Ламповий TRX без комутації гетеродинів

UR5VFT
Повідомлень: 146
З нами з: Вів січня 17, 2023 4:22 pm
Позивний: UR5VFT
Has thanked: 60 times
Been thanked: 30 times

Re: Ламповий TRX без комутації гетеродинів

Повідомлення UR5VFT »

 - Рекомендації БЕЛЕНЕЦЬКОГО щодо підключення СИШКИ до лампи. 
 Выход Сишки с установленным выходным током 6 (это, как правило, выставляется в меню синтезатора - см. прилагаемое к синтезатору Руководство пользователя) можно подключить к сетке лампы бывшего задающего генератора (теперь буферного каскада) или подавать сигнал в катод этой лампы, поскольку амплитуды тока порядка 17 мА во многих случаях может хватит для полной раскачки лампы в катод. Но поскольку выход Сишки нежный, для исключения его случайного повреждения во время переходных процессов ламповых схем подключать его нужно через защитные диоды, как показано на схемке. Если уровня сигнала недостаточно для раскачки выходного каскада, тогда нужно подавать сигнал через транзисторный буферный усилитель (схема ниже), который не только усилит сигнал, но и защитит выход Сишки от внешних негараздов.
skhema_podkljuchenija_sintezatora_k_lampovomu_kask.gif
[MOD] Прибрав з малюнку рекламу ворожих ресурсів. Нагадую, шо йде війна і будь-яка реклама сайтів окупантів є неприпустимою. Будьте уважніше при розміщувані інформації
 
 
UR5FFR
Повідомлень: 708
З нами з: Пон вересня 12, 2022 1:04 pm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 218 times

Re: Ламповий TRX без комутації гетеродинів

Повідомлення UR5FFR »

UR5VCP писав: Сер вересня 06, 2023 5:28 pm агаааа, в тебе V1.2 робить як катодний повторювач, а глянь осликом шо там на катодах робиться? і куди воно ще лізе  ;)
 
У тому то й річ що V1.2 не робить катодним перетворювачем - сітка на землі, анод по ВЧ теж на землі. Він начеб-то зайвий. Я ж писав вище що в мене не має міркувань як цей змішувач працює :) В журналі звідки транзисторний прототип теж ничого не пишуть як воно працює.
Я б цей тріод одразу б викинув як зайвий. Але він додає 12дб підсилення, а це вже неможливо списати на статистичну похибку.
UR5VFT писав: Сер вересня 06, 2023 8:24 pm Рекомендації БЕЛЕНЕЦЬКОГО щодо підключення СИШКИ до лампи
 
Воно начебто не зайве на перший погляд, але є зауваження. По перше сішка майже неубіваємая :) Коротке по виходам вона легко видержує, бо в неї на виходах генератори струму. По друге захисні діоди скоріше за все там вже стоять унутрі. І по третє - шо це за перехідні процеси якщо там напруга може так стрибати у катоді?
UR5VCP писав: Сер вересня 06, 2023 5:31 pm Андрію, а можеш в сітки обох ламп подати протифазно 499кгц. І глянь шо буде
 
Я тут дещо інше зробив - подав сигнал так як воно начебто треба б було, ну по "правєльному" :)
Подробиці на малюнку нижче
new_mixer.png
Зліва - "неправєльний" змішувач, лівий тріод начеб-то нічого не робить та зайвий (але як я писав вище якщо його прибрати то мі втрачаємо 15дб підсилення!).
Праворуч - сигнал подано "як треба". Лівий тріод працює катодним повторювачем. Усе по феншую, але дивимося на гайн - він на 12дб нижче чим у "неправєльному" змішувачі. І ніяк танцями з бубном зміною номіналу резистора у катоді його підвищити не вдається. Ось така фігня малята.
PS Лампи 6Н3П ставив нові. На всяк випадок лампу міняв на іншу - нічого не змінилося
 
Для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів вам необхідно авторизуватись.
UR5FFR
Повідомлень: 708
З нами з: Пон вересня 12, 2022 1:04 pm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 218 times

Re: Ламповий TRX без комутації гетеродинів

Повідомлення UR5FFR »

Є така лампа 6Н24П. Це майже як 6Н23П за крутезною (12,5мА/в) але з досить чудернацькою розпіновкою бо призначена для каскодних підсилювачів. Саме з цієї причини у неї одна з сіток всередині лампи з'єднана з екраном який стоїть між тріодами. Тому цю лампу використовувати у симетричних змішувачах на подвійних тріодах неможлива - вона асиметрична.
Але у запропонованих схема вона досить чудово повинна працювати, бо одна з сіток заземлена.
Перепаяв макет. На вході 7МГц сигнал та 16МГц гетеродин. Підсилення становить 20дб при резисторі в катоді 680ом. Максимальне підсилення яке вдалося отримати - 23дб при резисторі в катоді 270ом. При подальшому зменшені опру у катоді підсилення починає падати.
Тобто усе як очікувалось  - більша крутезна - більше підсилення. Крутезна у 6Н24П більша в 2,5 рази ніж у 6Н3П - підсилення більше на 8дб.
Пенсіонер
Повідомлень: 127
З нами з: Пон липня 10, 2023 6:39 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 48 times

Re: Ламповий TRX без комутації гетеродинів

Повідомлення Пенсіонер »

Лівий тріод в "неправільній" версії фактично увімкнений як діод.
Може в цьому "фішка"?
UR5VCP
Повідомлень: 447
З нами з: Пон вересня 12, 2022 3:14 pm
Звідки: KN48wi
Позивний: UR5VCP
Has thanked: 83 times
Been thanked: 7 times
Контактна інформація:

Re: Ламповий TRX без комутації гетеродинів

Повідомлення UR5VCP »

Може просто змінюється форма сигналу в катоді правої лампи? Покажи осликограму?
Насправді таки да, можна ліву лампу замінити діодом, катод-сітка то діод... Нелінійний елемент! Крім того, права лампа в даному випадку є і катодним повторювачем, і також має навантаження в аноді. А тепер дивимося таким чином. Ліва лампа - то нелінійний елемент. Права лампа - то катодний повторювач, і вона віддає сигнал на наш діод. Крім того нам ніхто не завадить вважати праву лампу як лампу з загальною сіткою, в катод якої попадає сигнал з нашого нелінійного єлемента,  а каскад з загальною сіткою має підсилення, на відміну від повторювача... . Якось так може?
UR5FFR
Повідомлень: 708
З нами з: Пон вересня 12, 2022 1:04 pm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 218 times

Re: Ламповий TRX без комутації гетеродинів

Повідомлення UR5FFR »

Ніт, це не діод. Бо діод нічого підсилити не може - лише здвине гетеродин вверх чи униз. Але амплітуду гетеродина та опір у катоді я міняв - значного покращення не відбувається.
На мій погляд цю схему треба розглядати як диференційний підсилювач. На позитивній півхвилі гетеродина обидва тріода заперті, бо вхідний сигнал має амплітуду меншу ніж амплітуда гетеродину. На негативній півхвилі тріоди працюють як звичайний дифкаскад з несиметричним виходом. Ось декілька схем з подібною схемотехнікою
diff_pair1.png
Це узято з сайту Analog Device
diff_pair2.png
 
 
Для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів вам необхідно авторизуватись.
UR5VCP
Повідомлень: 447
З нами з: Пон вересня 12, 2022 3:14 pm
Звідки: KN48wi
Позивний: UR5VCP
Has thanked: 83 times
Been thanked: 7 times
Контактна інформація:

Re: Ламповий TRX без комутації гетеродинів

Повідомлення UR5VCP »

Нєа. Не путай одне з другим. На наведеній схемі в тебе йде стабілізація по постійному струму через Р6, та ООС по змінному через подільник Р6-Р5.
Ні, Андрію. Таки тут воно не канає... ІМХО.
А давай розкладемо схему твого міксера на складові, аби стало зручніше:
who-are-u.jpg
 
Я ж просив, подивитися осликографом на сигнал в катоді (катодах)  :)
 
Для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів вам необхідно авторизуватись.
UR5VCP
Повідомлень: 447
З нами з: Пон вересня 12, 2022 3:14 pm
Звідки: KN48wi
Позивний: UR5VCP
Has thanked: 83 times
Been thanked: 7 times
Контактна інформація:

Re: Ламповий TRX без комутації гетеродинів

Повідомлення UR5VCP »

до речі... а спробуй покрутити С14, в катодах, як буде що мінятися. Знаю, звучить дивно. Але ну не може воно по другому грати.
UR5FFR
Повідомлень: 708
З нами з: Пон вересня 12, 2022 1:04 pm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 218 times

Re: Ламповий TRX без комутації гетеродинів

Повідомлення UR5FFR »

Головне що воно чудово працює. Як - це друге питання. На мій погляд треба заганяти схему у симулятор та там крутити. Але в мене нема симулятора в якому є лампи. Тому дерзайте :)
UR5VCP
Повідомлень: 447
З нами з: Пон вересня 12, 2022 3:14 pm
Звідки: KN48wi
Позивний: UR5VCP
Has thanked: 83 times
Been thanked: 7 times
Контактна інформація:

Re: Ламповий TRX без комутації гетеродинів

Повідомлення UR5VCP »

UR5FFR писав: Чет вересня 07, 2023 6:25 pm Головне що воно чудово працює. Як - це друге питання. На мій погляд треба заганяти схему у симулятор та там крутити. Але в мене нема симулятора в якому є лампи. Тому дерзайте :)

 
та я можу взяти пару панельок та 6Н23П... а де осликограми?
Відповісти